Certyfikaty OMG Certified UML Professional (OCUP), wydawane przez Object Management Group, organizację odpowiedzialną za rozwój standardu UML, stają się powoli coraz bardziej rozpoznawalne i cenione także w Polsce. Coraz częściej domagają się ich pracodawcy, a instytucje ogłaszające przetargi na systemy informatyczne czy szkolenia z technologii IT wymagają, aby kluczowe osoby po stronie wykonawcy legitymowały się właśnie takimi certyfikatami.

Do niedawna egzaminy OCUP sprawdzały przede wszystkim znajomość metamodelu UML, która - nie oszukujmy się - ma się prawie nijak do umiejętności modelowania w tym języku. Poprawnie modelować (czyli odzwierciedlać rzeczywistość biznesową) można nie znając szczegółów metamodelu. I odwrotnie - znajomość metamodelu wcale nie gwarantuje, że stworzymy poprawne (czyli odzwierciedlające rzeczywistość biznesową i wymagania) modele. Nic więc dziwnego, że egzaminy te były uważane za szczególnie "nieżyciowe" i mało wartościowe.

Jednak ostatnio OMG gruntownie zmieniła kształt i zawartość tych egzaminów, nadając im nową nazwę OCUP 2. Wedle zapewnień autorów, nowe egzaminy koncentrują się przede wszystkim na umiejętności interpretacji i tworzenia modeli, a mniej na samym metamodelu UML i niuansach jego klas abstrakcyjnych. Jest to podejście znacznie bardziej praktyczne. Zatem wprawny analityk, używający UML-a na co dzień, taki egzamin powinien zdać bez większego problemu.

Czy tak będzie rzeczywiście? Tych Czytelników, którzy mieli okazję zdawać nowy egzamin, zapraszam do komentowania i dzielenia się swoimi uwagami na temat samego egzaminu, jak również przygotowania do niego.

Szymon Zioło

Dodaj komentarz